www.centrum-sauny.pl - Centrum Sauny

Sauny

Sauny podobnie jak łaźnie są wykorzystywane dla poprawy kondycji pobudzenia organizmu w kierunku zwiększenia odporności.

W saunach rodzinnych wykorzystywana jest niewielka ilość energii elektrycznej do powstania klimatu najkorzystniejszego dla relaksu w kabinie sauny. Obecne konstrukcje pieców saunowych są niewielkich gabarytów i gwarantują bezpieczne użytkowanie. Najskuteczniejsze korzystanie z sauny jest w pozycji leżącej lub półleżącej. Sauny komercyjne są kabinami dużo większymi z ławami przystosowanymi do korzystania przez wielu uczestników seansu saunowego. Sauny komercyjne powinny charakteryzować się stałą temperaturą w granicach 90-110ºC oraz wilgotnością nie wyższą niż 5 – 25 %. Gwarantuje to dobór odpowiedniej mocy pieca saunowego o proporcjonalnej wielkości komory grzewczej z wsadem 60-150 kg odpowiednich kamieni.
Pomieszczenia z łaźniami i saunami tak są projektowane, że w bezpośredniej bliskości usytuowane są kabiny natryskowe ze strumieniami wodnymi o zróżnicowanej wydajności pozwalające na szybkie schładzanie.
Idealnie schładza i hartuje ciało woda w beczce saunowej. Beczka wykonana jest ze specjalnego drewna egzotycznego o wymiarach pozwalających na zanurzenie całego ciała. Ciągły przepływ bieżącej wody gwarantuje jej higieniczny stan jak również odpowiednią temperaturę w granicach 6-10ºC.

Jak często korzystać z sauny, łaźni?

Przynajmniej raz na tydzień i taki cykl powinien składać się z przemiennych etapów rozgrzewania i chłodzenia ciała, aż do pełnego zregenerowania organizmu. Schładzania ciała nie należy utożsamiać z wyziębieniem co może mieć wpływ negatywny. Na zakończenie pobytu należy zadbać o uzupełnienie płynów, gdyż w czasie cyklu saunowego ubytek płynów jest znaczny:1-2 litrów. Taki ubytek gwarantuje wydalenie z organizmu znacznych ilości toksyn.

sauna05.jpgsauna08.jpg